Historie
DAN-doors a-s gennemførte generationsskifte den 18. februar, hvor Kenneth Agner og Tommy Christensen overtog den daglige ledelse i virksomheden. Indtil da udgjorde to af de tre stiftere af virksomheden, Erling Uldall-Jessen og H.C. Holm Hansen, DAN-doors direktion. Ligeledes er 3 af 7 medarbejdere, der ved etableringen fik mulighed for at indskyde et mindre beløb som B-aktionærer, fortsat ansat i virksomheden på forskellige niveauer.
DAN-doors startede med i alt 13 medarbejdere, alle med branchekendskab inden for produktområdet køle- og fryserumsdøre til levnedsmiddelindustrien.
Allerede et år efter etableringen fik DAN-doors mulighed for at blive herre i eget hus ved at købe de oprindelige lejede lokaler, der blev overtaget den 1. august 1984. De første 2 år forblev virksomheden stort set uændret i antal medarbejdere, men herefter tog udviklingen fart, og man fik behov for mere albuerum. Dette blev sikret ved køb af en nabobygning på Industrivej 17, som siden blev lagt sammen med Industrivej 19. Siden åbnede der sig mulighed for køb af grunden på Industrivej 21 på 2.000 m2, således at det samlede jordareal er på 10.000 m2. I 1991 blev et nybyggeri sat i gang og dermed blev virksomheden samlet i de nuværende produktionslokaler på 4.000 m2 samt 600 m2 kontor.
I 1989 blev det første salgsdatterselskab i Storbritannien startet, mens der siden er blevet etableret selskaber i Tyskland og Sverige. DAN-doors beskæftiger i dag 85 personer og har yderligere fået en agent i Holland – Tempo-deur BV – der varetager salg og aftes sales i Holland og Belgien. Det engelske datterselskab er i dag overtaget af vores agent EURO-doors Ltd., som har servicemontører overalt i Storbritannien.
DAN-doors har gennem sit mangeårige arbejde inden for udvikling og produktion af køle- og fryserumsdøre udviklet et internationalt koncept, DAN-matic, der omfatter levering af knowhow og dørbeslag for fremstilling af køle- og fryserumsdøre. Dette koncept anvendes i dag med stor succes på en række oversøiske markeder, såsom Mellem- og Sydamerika samt Mellem- og Fjernøsten. Derudover anvendes DAN-matic i vort joint venture selskab, Sinodan, som er beliggende i Guangzhou, Kina – for det kinesiske og asiatiske marked.
Det har lige fra starten været DAN-doors målsætning at knytte en dygtig medarbejderstab til virksomheden og at tilbyde medarbejderne gode arbejdsforhold og ansættelsesvilkår i et rart miljø. DAN-doors organisation er bygget op om en innovativ ledelsesform med en synlig opnåelig rammestyring, hvor der arbejdes meget med medarbejdernes uddannelse. Et af formålene med dette er bl.a. at motivere medarbejderne til at påtage sig ansvar og øge deres faglige kompetence.
I 1992 fik DAN-doors Frederik IX's Hæderspris for Fortjenestfuld Indsats for Dansk Eksport.
DAN-doors a-s gennemførte generationsskifte den 18. februar, hvor Kenneth Agner og Tommy Christensen overtager den daglige ledelse i virksomheden, hvilket sker på et tidspunkt, hvor DAN-doors a/s netop har afsluttet et positivt drifts år med et forventet resultat på 4 mio. kr. før skat, en rekord koncern omsætning på ca. 100 mio. kr. samt en ordrebeholdning på 20 mio. kr. – den største i virksomhedens historie.
For at sikre, at ”stafetten” bliver sendt videre på bedst mulig måde, er det aftalt, at H. C. Holm Hansen fortsætter i direktionen sammen med de nye ejere indtil slutningen af april måned og derefter som konsulent indtil den 1. september 2008, mens Erling Uldall-Jessen fra den 1. marts vil være tilknyttet som konsulent ad hoc.
Kenneth Agner og Tommy Christensen er henholdsvis 44 og 42 år, har begge en bred teknisk og kommerciel baggrund fra erhvervslivet og vil derfor være godt rustet til – sammen med alle de øvrige engagerede medarbejdere - at føre virksomheden videre ad det DAN-doors spor, som blev lagt tilbage i 1983.
”For os er købet af DAN-doors a/s muligheden for at realiserer en fælles drøm om at få benene under eget bord, i en særdeles spændende virksomhed, som er blandt de førende indenfor sit produktområde”, udtaler Kenneth Agner og Tommy Christensen ”Vi oplever et stort potentiale såvel markeds- som produktmæssigt som vi glæder os til at arbejde med” udtaler de, samtidigt med at det understreges, at de har stor respekt for den platform som de tidligere ejere sammen med medarbejderne har skabt gennem de seneste 25 år, og fra hvilken de ser frem til at fortsætte væksten.
DAN-doors a-s - en verden af døre |